ماليات بر ارزش افزوده
۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۸:۰۰| بازدید: | نویسنده احمدي | نظرات (0)

اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده به نفع  كيست

اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده در واقع نفع توليد كنندگان داخلي را در پيش دارد و در طي فرايند توليد ،سلسله مراتب توليد از پرداخت ماليات بر تجميع عوارض معاف ميشوند و اين در حالي است كه توزيع كننده ي نهايي بايد ماليات را محاسبه و از خريدار نهايي دريافت نمايد.در واقع ماليات بر ارزش افزوده به نفع صادر كننده و صادرات مي باشد و ماليات دريافت شده توسط دولت از اين اشخاص در هنگام خروج از كشور مسترد مي شود و صادر كنندگان محصولات ايراني با خريد كالا از بازار ايران و خروج آن ازكشور مبالغ پرداختي با عنوان ماليات بر ارزش افزوده را پس ميگيرند.

اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده به ضرر كيست

1- دلالان و واسطه گران

2- - قاچاقچيان

دوگروه از فعالان بازار هستند كه با اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده ضرر مينمايند و  به دليل وجود شفافيت در بازار كه در نتيجه اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده اتفاق افتاده، منافعشان به خطر مي افتد. بعضي افراد با دلالي و واسطه گري در مسير توليد تا مصرف قرار ميگيرند و بدون هيچ زحمت در زمينه توليد و يا تعهدي در قبال مصرف كننده ،با خريدو فروش هاي متعدد باعث التهاب دربازار و عدم شفافيت ميشوند كه اين افراد كم كم شناسايي و حذف ميشوند.

قاچاقچيان نيز كساني هستند كه بدون توجه به قانون كالاهاي خارجي را خارج از مراحل رسمي و قانوني موجود در كشور به داخل كشور منتقل كرده و بدون توجه به سلامت و كارايي كالا و گارانتي ، آن را ارائه ميكنند و به اين طريق بازار داخلي را از كالاهاي بي كيفيت پر مي كنند و مسئوليتي در قبال كارشان به عهده نميگيرند. هر دو گروه كساني هستند كه از عدم شفافيت بازار سود برده و تمايلي به شفافيت در بازار ندارند.

در نتيجه با حمايت و تشويق توليدكنندگان داخلي و صادر كنندگان كالاي ايراني به خارج از كشور و كنار گذاشتن مشاغلي نظير دلالي و قاچاقچي گري و  با اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده ميتوان تاثير بسزايي بر رشدو توسعه اقتصادي داشته باشيم.

تفاوت ماليات بر ارزش افزوده و ماليات بر در آمد چيست

ماليات بر ارزش افزوده برخلاف ماليات بر در آمد كه اصولا آخر سال مالي وصول ميشود ، از كمترين نوسان برخوردار بوده و دولت در پرداخت هاي خود به مشكلي بر نميخورد زيرا در طي زمان ،استمرار تقاضا براي خريدو فروش وجود داشته و اين خود يك منبع درآمد با ثبات و دائم و انعطاف پذير براي دولت مي باشد.

بخش بزرگي از منابع دولت را ماليات تشكيل ميدهد،به خصوص دركشورهايي كه ماليات ازنظام قانوني و مردمي برخوردار است بيش از 60% بودجه عمومي را تشكيل ميدهد. دركشورما ايران، در راستاي سند برنامه سوم توسعه كه هدف آن اتكا كمتر بودجه دولت به درآمد نفت بود ، تعيين شد كه درآمد دولت از طريق گسترش پايه هاي مالياتي و  وضع ماليات برارزش افزوده افزايش يابد.

موسسه حسابرسي محاسبان با مشاوره رايگان مالي و مالياتي و اطلاعات بيشتر در زمينه ماليات ها و ماليات بر ارزش افزوده ،شما را در جهت تحقق اهدافتان ياري مي نمايد.

 

منبع : موسسه حسابرسي محاسبان

برچسب‌ها: موسسه حسابرسي، گزارش حسابرسي، تراز آزمايشي، استانداردهاي حسابداري، كاربرد گزارش حسابرسي، صورت هاي مالي،

[ ]

:: مطالب مشابه
{COMMENTS}
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :

بقیه صفحات

درباره سایت
عضویت در خبرنامه
عضویت لغو عضویت
نظر سنجی سایت
نتیجه
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
لینک های تبادلی اتوماتیک
فاقد لینک
ورود به سایت
نام کاربری :
پسورد :
عضویت در سایت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار سایت
بازدیدکنندگان امروز : 82
بازدیدکنندگان دیروز : 12
افراد آنلاین : 1
کل بازدیدکنندگان : 5983
دیگر موارد